Tatrzański Park Narodowy (Polska): Pogoda w lipcu

Województwo: MałopolskieWspółrzędne: 49°14'51"N, 19°56'57"E

Podsumowanie warunków pogodowych w lipcu

icon
Odczuwalne warunki dobowe Łagodny, wilgotny chłód
icon
Co ubrać Sweter lub bluza
icon
Światło dzienne 15.8 godz.
icon
Wschód słońca 04:51
icon
Zachód słońca 20:39
icon
Szansa opadów 39%
icon
Ilość opadów 4.17 mm
icon
Siła wiatru 14 km/h
icon
Wilgotność 78%
icon
Bezchmurne niebo 54%

Godzinowa temperatura powietrza w lipcu

Tatrzański Park Narodowy, Polska

21°C Maks.
11°C Min.

Średnie temperatury w lipcu

Dla typowego dnia w lipcu średnia temperatura w miejscowości Tatrzański Park Narodowy waha się od 21°C do 11°C. Charakterystyczne warunki dobowe mogą być określone jako: łagodny, wilgotny chłód.

Dla porównania najcieplejszym miesiącem w miejscowości Tatrzański Park Narodowy jest sierpień, w którym maksymalne temperatury dochodzą do 22°C, a minimalne osiągają 11°C. Natomiast najzimniejszym miesiącem jest styczeń, z temperaturami maksymalnymi oscylującymi wokół -2°C oraz minimami na poziomie -9°C.

Na poniższym wykresie można sprawdzić, jak na podstawie danych historycznych wygląda przeciętny dzień w lipcu w miejscowości Tatrzański Park Narodowy.

Średnia maksymalna i minimalna temperatura dzienna w lipcu
Temp. maksymalna Temp. minimalna

Opady atmosferyczne w lipcu

W lipcu w miejscowości Tatrzański Park Narodowy szanse na opady wynoszą średnio 39%. Przy czym w przeciętnym dniu, w którym pada, otrzymujemy około 4.17 mm opadu. W bardziej powszechnych kategoriach taką ilość można opisać jako intensywne opady.

Opady w lipcu według typu icon Deszcz: 100% icon Śnieg: 0%

Najbardziej mokrym miesiącem jest maj, gdzie w typowy dzień może pojawić się 5.16 mm opadów, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 45%. Natomiast najbardziej suchym miesiącem jest marzec, w którym średnio występuje 2.18 mm opadów, a szanse na ich pojawienie się są bliskie 24%.

Prawdopodobieństwo opadów deszczu lub śniegu z podziałem na miesiące
Średnie opady w lipcu według godziny

Zachmurzenie nieba w lipcu

Średni czas pogodnego i słonecznego lub stosunkowo niewielkiego zachmurzenia nieba w miejscowości Tatrzański Park Narodowy w lipcu wynosi 12.9 godzin, co stanowi 53.7% doby.

Dla porównania miesiącem z największą liczbą pogodnych, słonecznych dni jest sierpień ze średnią 13.3 godzin na dobę, natomiast grudzień ma najmniejszą ilość godzin bezchmurnych, bo zaledwie 7.1 godz.

Procent bezchmurnego nieba w ciągu miesiąca

Wschód i zachód słońca w lipcu

W lokalizacji Tatrzański Park Narodowy w lipcu wschód słońca następuje średnio o godz. 04:51, natomiast zachód słońca o godzinie 20:39. Typowy dzień trwa 15.8 godz.

Najdłuższym dniem jest 21 czerwiec, który trwa 16.3 godzin (wschód słońca: 04:34, zachód słońca: 20:49). Najkrótszym dniem jest natomiast 20 grudzień trwający 8.2 godz. (wschód słońca: 07:31, zachód słońca: 15:42).

Średnia liczba godzin światła dziennego w poszczególnych miesiącach

Średnia prędkość wiatru w lipcu

Z historycznych danych wynika, że w miejscowości Tatrzański Park Narodowy w lipcu wiatr wieje ze średnią prędkością 14 km/h.

Najbardziej wietrznym miesiącem jest grudzień ze średnią prędkością wiatru wynoszącą 20.8 km/h, a najspokojniejszym sierpień ze średnią prędkością wiatru na poziomie 13.1 km/h.

Średnia miesięczna prędkość wiatru

Wilgotność powietrza w lipcu

Na podstawie danych historycznych średnia wilgotność względna w miejscowości Tatrzański Park Narodowy w lipcu wynosi 77.8%.

Najwyższą wilgotność względną na poziomie 100% ma styczeń. Najmniej wilgotnym miesiącem jest sierpień, charakteryzujący się wilgotnością 73.4%.

Średnia wilgotność względna w poszczególnych miesiącach
Źródła danych toggle
Podsumowanie klimatu

Roczne podsumowanie warunków atmosferycznych, takich jak temperatura, opady i wiatr w miejscowości Tatrzański Park Narodowy.

  • Najcieplejszy miesiąc: Sierpień (22°C)
  • Najzimniejszy miesiąc: Styczeń (-2°C)
  • Najbardziej mokry miesiąc: Maj (5.16 mm)
  • Najsuchszy miesiąc: Marzec (2.18 mm)
  • Najbardziej wietrzny miesiąc: Grudzień (20.8 km/h)