Vossestrand (Norwegia) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Hrabstwo: HordalandWspółrzędne: 60°48'0"N, 6°36'0"EWysokość: 369 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

W skali roku najlepsze warunki do zwiedzania występują w lipcu, choć nawet wtedy trzeba liczyć się z istotnymi utrudnieniami pogodowymi. W tym czasie jest umiarkowanie ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 16°C w dzień i 8°C w nocy. Opady są obfite, a ich miesięczna suma to około 168 mm, natomiast zachmurzenie jest umiarkowane, na poziomie 62%.

Nie ma tu w pełni komfortowego sezonu na zwiedzanie. Wskazany okres wypada jednak najkorzystniej w skali roku.

W lipcu temperatura może utrudniać dłuższe zwiedzanie. Z kolei bardzo długi dzień (w środkowej części miesiąca: wschód około 04:29, zachód około 22:46) ułatwia zaplanowanie większej liczby atrakcji.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od listopada do kwietnia: niskie temperatury (w dzień od -4 do 2°C, w nocy od -9 do -4°C).
  • Od sierpnia do czerwca: częste opady (prawdopodobieństwo od 39 do 64%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Bardzo zimno -4°C / -9°C
Bardzo obfite 202 mm
Przeważnie pochmurno 24%
Luty
Bardzo zimno -3°C / -9°C
Obfite 157 mm
Przeważnie pochmurno 27%
Marzec
Bardzo zimno -1°C / -8°C
Obfite 177 mm
Przeważnie pochmurno 27%
Kwiecień
Zimno 2°C / -4°C
Obfite 130 mm
Częściowo pogodnie 34%
Maj
Chłodno 7°C / 1°C
Obfite 119 mm
Częściowo pogodnie 37%
Czerwiec
Lekko chłodno 13°C / 6°C
Obfite 149 mm
Częściowo pogodnie 38%
Lipiec
Umiark. ciepło 16°C / 8°C
Obfite 168 mm
Częściowo pogodnie 38%
Sierpień
Lekko chłodno 14°C / 7°C
Obfite 176 mm
Częściowo pogodnie 34%
Wrzesień
Lekko chłodno 11°C / 4°C
Bardzo obfite 207 mm
Częściowo pogodnie 32%
Październik
Zimno 5°C / 0°C
Bardzo obfite 205 mm
Przeważnie pochmurno 30%
Listopad
Bardzo zimno -1°C / -5°C
Obfite 193 mm
Przeważnie pochmurno 27%
Grudzień
Bardzo zimno -3°C / -7°C
Bardzo obfite 265 mm
Przeważnie pochmurno 21%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od -4°C do 16°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu, gdy średnio jest około 16°C w dzień i 8°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około -4°C w dzień i -9°C w nocy.

Przez większość roku dominują chłodne warunki. W kwietniu i maju, a także w lipcu średnie temperatury pod koniec miesiąca są wyższe niż na początku.

Lipiec
  • Temperatura w nocy: 8°C
  • Temperatura w dzień: 16°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -9°C
  • Temperatura w dzień: -4°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 2°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 5°C, a minimalne -1°C.

-7°-6°-5°-1°4°10°12°11°8°3°-3°-5°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń-4°C-9°C
Luty-3°C-9°C
Marzec-1°C-8°C
Kwiecień2°C-4°C
Maj7°C1°C
Czerwiec13°C6°C
Lipiec16°C8°C
Sierpień14°C7°C
Wrzesień11°C4°C
Październik5°C0°C
Listopad-1°C-5°C
Grudzień-3°C-7°C
Sprawdź aktualną prognozę: Vossestrand - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Vossestrand to miejsce, w którym opady odgrywają istotną rolę.

Roczne opady są bardzo duże, a ich suma sięga 2148 mm. Najwięcej opadów notuje się w grudniu, kiedy ich miesięczna suma sięga 265 mm. Najmniej opadów obserwuje się natomiast w maju, średnio 119 mm.

Uzupełnieniem przebiegu opadów jest szansa na ich wystąpienie. W grudniu jest ona najwyższa i wynosi 64%, a w kwietniu i maju obniża się do rocznego minimum na poziomie 39%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń202 mm51%
Luty157 mm47%
Marzec177 mm48%
Kwiecień130 mm39%
Maj119 mm39%
Czerwiec149 mm47%
Lipiec168 mm53%
Sierpień176 mm57%
Wrzesień207 mm55%
Październik205 mm51%
Listopad193 mm50%
Grudzień265 mm64%
Uwaga: Ze względu na mniejszą precyzję danych, wartości opadów w kwietniu i maju warto traktować orientacyjnie.

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg stanowi dużą część rocznej sumy opadów i przypada na niego 36%. Pozostałe 64% to deszcz.

Śniegu można spodziewać się przede wszystkim od grudnia do kwietnia. W tym czasie jego udział wynosi od 58% do 78%, najwięcej w lutym. Poza głównym okresem najwięcej śniegu przypada w listopadzie. Jego udział wynosi wtedy 40%. W maju i październiku śnieg pojawia się jeszcze, ale stanowi odpowiednio 23% i 13% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 36%Deszcz: 64%
Sty76%
Lut78%
Mar75%
Kwi58%
Maj23%
Cze2%
Lip0%
Sie0%
Wrz2%
Paź13%
Lis40%
Gru61%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 31%, co przekłada się na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w grudniu, gdy udział nieba bez chmur wynosi 21%. Z kolei najmniej jest ich od maja do lipca, gdy ten udział wynosi od 37% do 38%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaod maja do lipcaod 37% do 38%
Najmniej bezchmurnego niebagrudzień21%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność31%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Długość dnia w ciągu roku zmienia się w bardzo dużym stopniu. Najkrótszy dzień trwa 5 godzin i 37 minut (21 grudnia), a najdłuższy 19 godzin i 12 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 13 godzin i 35 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 03:59 (19 czerwca), a najpóźniej o 09:45 (26 grudnia). Zachodzi najwcześniej o 15:19 (16 grudnia), natomiast najpóźniej o 23:11 (23 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia5 godzin i 37 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca19 godzin i 12 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy19 czerwca03:59
Najpóźniejszy26 grudnia09:45
Zachód słońca
Najwcześniejszy16 grudnia15:19
Najpóźniejszy23 czerwca23:11

Prędkość wiatru

W skali roku średnia miesięczna prędkość wiatru wynosi od 13 do 22 km/h, a zakres zmian jest umiarkowany.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od grudnia do stycznia i sięga 22 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od maja do sierpnia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 13 km/h.

W tej strefie geograficznej mocniejszy wiatr często wiąże się z frontami i niżami.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrzniegrudzień i styczeńokoło 22 km/h
Najmniej wietrznieod maja do sierpniaokoło 13 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr17 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest bardzo wysoka, a jej średnia wartość wynosi 93%.

Najwyższą wilgotność notuje się od listopada do stycznia, gdy osiąga do 100%. Najniższe wartości przypadają natomiast w czerwcu i wynoszą 82%.

Zakres rocznych zmian wynosi 18 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Przy wilgotności bliskiej 100% powietrze jest niemal nasycone parą wodną. Bardzo wilgotne i chłodne powietrze często oznacza mglistą, cięższą aurę.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćod listopada do styczniado 100%
Najniższa wilgotnośćczerwiec82%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo wysoka wilgotność93%
Norwegia

Vossestrand - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Vossestrand - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Vossestrand pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.