Nedstrand (Norwegia) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Hrabstwo: RogalandWspółrzędne: 59°20'50"N, 5°50'52"EWysokość: 28 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w czerwcu i lipcu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. Zależnie od miesiąca jest lekko chłodno lub umiarkowanie ciepło, a temperatura powietrza wynosi od 15°C do 17°C w dzień i od 9°C do 11°C w nocy. Prawdopodobieństwo opadów wynosi od 39% do 43%, natomiast zachmurzenie jest umiarkowane, na poziomie 57%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w sierpniu, ale warunki pod względem opadów są wtedy mniej korzystne.

W lipcu temperatura może utrudniać dłuższe zwiedzanie. Jednocześnie bardzo długi dzień (w połowie miesiąca: wschód około 04:46, zachód około 22:35) pozwala rozłożyć zwiedzanie na więcej godzin.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: AkceptowalnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • W styczniu i lutym: wyraźny chłód (w dzień około 1°C, w nocy około -3°C).
  • Od sierpnia do maja: wysokie prawdopodobieństwo opadów (od 38 do 65%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Zimno 1°C / -3°C
Bardzo obfite 234 mm
Przeważnie pochmurno 28%
Luty
Zimno 1°C / -3°C
Obfite 190 mm
Przeważnie pochmurno 30%
Marzec
Zimno 3°C / -2°C
Obfite 177 mm
Przeważnie pochmurno 30%
Kwiecień
Chłodno 7°C / 1°C
Obfite 127 mm
Częściowo pogodnie 38%
Maj
Lekko chłodno 11°C / 5°C
Obfite 124 mm
Częściowo pogodnie 42%
Czerwiec
Lekko chłodno 15°C / 9°C
Obfite 128 mm
Częściowo pogodnie 43%
Lipiec
Umiark. ciepło 17°C / 11°C
Obfite 144 mm
Częściowo pogodnie 44%
Sierpień
Umiark. ciepło 17°C / 11°C
Obfite 184 mm
Częściowo pogodnie 41%
Wrzesień
Lekko chłodno 14°C / 9°C
Bardzo obfite 218 mm
Częściowo pogodnie 37%
Październik
Chłodno 9°C / 5°C
Bardzo obfite 245 mm
Częściowo pogodnie 35%
Listopad
Zimno 5°C / 2°C
Bardzo obfite 231 mm
Przeważnie pochmurno 30%
Grudzień
Zimno 3°C / -1°C
Ekstremalne 325 mm
Przeważnie pochmurno 25%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 1°C do 17°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu i sierpniu, gdy średnio jest około 17°C w dzień i 11°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu i lutym, gdy średnio jest około 1°C w dzień i -3°C w nocy.

To chłodny kierunek, bez długiego okresu wysokich temperatur. W kwietniu i maju, a także w lipcu średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo rosną.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 11°C
  • Temperatura w dzień: 17°C
Styczeń i luty
  • Temperatura w nocy: -3°C
  • Temperatura w dzień: 1°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 6°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 9°C, a minimalne 4°C.

-1°-1°1°4°8°12°14°14°12°7°4°1°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń1°C-3°C
Luty1°C-3°C
Marzec3°C-2°C
Kwiecień7°C1°C
Maj11°C5°C
Czerwiec15°C9°C
Lipiec17°C11°C
Sierpień17°C11°C
Wrzesień14°C9°C
Październik9°C5°C
Listopad5°C2°C
Grudzień3°C-1°C
Sprawdź aktualną prognozę: Nedstrand - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Nedstrand to miejsce, w którym opady odgrywają istotną rolę.

Roczna suma opadów jest bardzo duża i dochodzi do 2327 mm. Szczyt opadów przypada w grudniu, kiedy miesięczna suma dochodzi do 325 mm. Najmniej opadów występuje natomiast w maju, średnio jest to 124 mm.

Poza samą ilością opadów warto spojrzeć także na prawdopodobieństwo ich występowania. W grudniu jest ono najwyższe i wynosi 65%, a w maju obniża się do rocznego minimum na poziomie 38%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń234 mm50%
Luty190 mm48%
Marzec177 mm45%
Kwiecień127 mm39%
Maj124 mm38%
Czerwiec128 mm39%
Lipiec144 mm43%
Sierpień184 mm50%
Wrzesień218 mm53%
Październik245 mm51%
Listopad231 mm53%
Grudzień325 mm65%
Uwaga: Ze względu na mniejszą precyzję danych, wartości opadów w kwietniu, a także w czerwcu i lipcu warto traktować orientacyjnie.

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg ma niewielki udział w rocznych opadach i odpowiada tylko za 14%. Zdecydowaną większość rocznej sumy opadów stanowi deszcz, na który przypada aż 86%.

Najbardziej śnieżne miesiące przypadają od stycznia do marca, gdy na śnieg przypada od 27% do 37% opadów, najwięcej w lutym. Poza głównym okresem najwięcej śniegu występuje w kwietniu, a także w grudniu. Stanowi wtedy od 17% do 22% miesięcznych opadów. W listopadzie jego udział spada do 12% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 14%Deszcz: 86%
Sty34%
Lut37%
Mar27%
Kwi17%
Maj6%
Cze0%
Lip0%
Sie0%
Wrz0%
Paź3%
Lis12%
Gru22%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 35%, co przekłada się na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w grudniu, gdy udział nieba bez chmur wynosi 25%. Z kolei najmniej jest ich od maja do lipca, gdy ten udział wynosi od 42% do 44%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaod maja do lipcaod 42% do 44%
Najmniej bezchmurnego niebagrudzień25%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność35%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia mają skrajny charakter. Najkrótszy dzień trwa 6 godzin i 5 minut (21 grudnia), a najdłuższy 18 godzin i 38 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 12 godzin i 33 minuty.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 04:19 (18 czerwca), a najpóźniej o 09:34 (27 grudnia). Zachodzi najwcześniej o 15:36 (16 grudnia), natomiast najpóźniej o 22:58 (23 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia6 godzin i 5 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca18 godzin i 38 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy18 czerwca04:19
Najpóźniejszy27 grudnia09:34
Zachód słońca
Najwcześniejszy16 grudnia15:36
Najpóźniejszy23 czerwca22:58

Prędkość wiatru

W skali roku średnia miesięczna prędkość wiatru wynosi od 18 do 29 km/h, a zakres zmian jest umiarkowany.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od grudnia do stycznia i sięga 29 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od czerwca do sierpnia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 18 km/h.

W tej strefie geograficznej mocniejszy wiatr często wiąże się z frontami i niżami.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrzniegrudzień i styczeńokoło 29 km/h
Najmniej wietrznieod czerwca do sierpniaokoło 18 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr23 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest wysoka i wynosi średnio 86%.

Najbardziej wilgotno jest w grudniu i styczniu (do 94%), natomiast najniższe wartości występują od kwietnia do czerwca (do 80%).

Zakres rocznych zmian wynosi 15 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień i styczeńdo 94%
Najniższa wilgotnośćod kwietnia do czerwcado 80%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność86%
Norwegia

Nedstrand - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Nedstrand - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Nedstrand pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.