Leikanger (Norwegia) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Hrabstwo: Sogn og FjordaneWspółrzędne: 61°11'8"N, 6°49'3"EWysokość: 63 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najlepszy termin na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w lipcu. Nie oznacza to jednak pełnego komfortu, ponieważ pogoda nadal może utrudniać plan dnia. W tym czasie jest lekko chłodno, a temperatura powietrza wynosi około 15°C w dzień i 8°C w nocy. Opady są obfite, a ich miesięczna suma to około 161 mm, natomiast zachmurzenie jest umiarkowane, na poziomie 62%.

Warunki są wymagające przez większą część roku. W polecanym okresie występuje jednak najmniej pogodowych utrudnień.

W lipcu temperatura może utrudniać dłuższe zwiedzanie. Bardzo długi dzień (w połowie miesiąca: wschód około 04:25, zachód około 22:49) daje też więcej czasu na zwiedzanie.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od listopada do kwietnia: wyraźny chłód (w dzień od -5 do 1°C, w nocy od -11 do -5°C).
  • Od sierpnia do czerwca: częste opady (prawdopodobieństwo od 38 do 61%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Skrajnie zimno -5°C / -11°C
Obfite 184 mm
Przeważnie pochmurno 24%
Luty
Bardzo zimno -4°C / -10°C
Obfite 143 mm
Przeważnie pochmurno 28%
Marzec
Bardzo zimno -2°C / -8°C
Obfite 166 mm
Przeważnie pochmurno 28%
Kwiecień
Zimno 1°C / -5°C
Obfite 125 mm
Częściowo pogodnie 34%
Maj
Chłodno 6°C / 0°C
Obfite 112 mm
Częściowo pogodnie 37%
Czerwiec
Lekko chłodno 12°C / 5°C
Obfite 138 mm
Częściowo pogodnie 38%
Lipiec
Lekko chłodno 15°C / 8°C
Obfite 161 mm
Częściowo pogodnie 38%
Sierpień
Lekko chłodno 14°C / 7°C
Obfite 173 mm
Częściowo pogodnie 33%
Wrzesień
Chłodno 10°C / 4°C
Obfite 194 mm
Częściowo pogodnie 32%
Październik
Zimno 4°C / -1°C
Obfite 189 mm
Przeważnie pochmurno 30%
Listopad
Bardzo zimno -1°C / -6°C
Obfite 178 mm
Przeważnie pochmurno 27%
Grudzień
Bardzo zimno -3°C / -8°C
Bardzo obfite 239 mm
Przeważnie pochmurno 21%
Miesięczne zestawienie warunków pogodowych: temperatury, opady i bezchmurność. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od -5°C do 15°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu, gdy średnio jest około 15°C w dzień i 8°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około -5°C w dzień i -11°C w nocy.

Przez większość roku dominują chłodne warunki. W kwietniu i maju, a także w lipcu średnie temperatury pod koniec miesiąca są wyższe niż na początku.

Lipiec
  • Temperatura w nocy: 8°C
  • Temperatura w dzień: 15°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -11°C
  • Temperatura w dzień: -5°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 1°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 4°C oraz -2°C.

-8°-7°-5°-2°3°9°12°11°7°2°-4°-6°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń-5°C-11°C
Luty-4°C-10°C
Marzec-2°C-8°C
Kwiecień1°C-5°C
Maj6°C0°C
Czerwiec12°C5°C
Lipiec15°C8°C
Sierpień14°C7°C
Wrzesień10°C4°C
Październik4°C-1°C
Listopad-1°C-6°C
Grudzień-3°C-8°C
Sprawdź aktualną prognozę: Leikanger - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Leikanger to miejsce, w którym opady odgrywają istotną rolę.

Roczna suma opadów jest bardzo duża i dochodzi do 2002 mm. Szczyt opadów przypada w grudniu, kiedy miesięczna suma dochodzi do 239 mm. Najmniej opadów występuje natomiast w maju, średnio jest to 112 mm.

Poza samą ilością opadów warto spojrzeć także na prawdopodobieństwo ich występowania. W grudniu jest ono najwyższe i wynosi 61%, a w maju obniża się do rocznego minimum na poziomie 38%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń184 mm50%
Luty143 mm47%
Marzec166 mm48%
Kwiecień125 mm40%
Maj112 mm38%
Czerwiec138 mm44%
Lipiec161 mm51%
Sierpień173 mm57%
Wrzesień194 mm53%
Październik189 mm49%
Listopad178 mm50%
Grudzień239 mm61%
Uwaga: Ze względu na mniejszą precyzję danych, wartości opadów w kwietniu i maju warto traktować orientacyjnie.

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg odpowiada za 42% rocznej sumy opadów. Pozostałe 58% ma postać deszczu.

Śniegu można spodziewać się przede wszystkim od listopada do kwietnia. W tym czasie jego udział wynosi od 50% do 86%, najwięcej w lutym. Poza głównym okresem najwięcej śniegu przypada w maju. Jego udział wynosi wtedy 30%. W październiku śnieg pojawia się jeszcze, ale stanowi 18% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 42%Deszcz: 58%
Sty83%
Lut86%
Mar83%
Kwi70%
Maj30%
Cze2%
Lip0%
Sie0%
Wrz2%
Paź18%
Lis50%
Gru72%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 31%, co przekłada się na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w grudniu, gdy udział nieba bez chmur wynosi 21%. Z kolei najmniej jest ich od maja do lipca, gdy ten udział wynosi od 37% do 38%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaod maja do lipcaod 37% do 38%
Najmniej bezchmurnego niebagrudzień21%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność31%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Długość dnia w ciągu roku zmienia się w bardzo dużym stopniu. Najkrótszy dzień trwa 5 godzin i 28 minut (21 grudnia), a najdłuższy 19 godzin i 22 minuty (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 13 godzin i 54 minuty.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 03:53 (19 czerwca), a najpóźniejszy o 09:48 (26 grudnia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 15:14 (17 grudnia), a najpóźniejszy o 23:16 (23 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia5 godzin i 28 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca19 godzin i 22 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy19 czerwca03:53
Najpóźniejszy26 grudnia09:48
Zachód słońca
Najwcześniejszy17 grudnia15:14
Najpóźniejszy23 czerwca23:16

Prędkość wiatru

W skali roku średnia miesięczna prędkość wiatru wynosi od 12 do 20 km/h, a zakres zmian jest umiarkowany.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od listopada do lutego i sięga 20 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od maja do sierpnia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 12 km/h.

W tej strefie geograficznej mocniejszy wiatr często wiąże się z frontami i niżami.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod listopada do lutegookoło 20 km/h
Najmniej wietrznieod maja do sierpniaokoło 12 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr16 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest bardzo wysoka i wynosi średnio 94%.

Najbardziej wilgotno jest od listopada do marca (do 100%), natomiast najniższe wartości występują w czerwcu i lipcu (84%).

Zakres rocznych zmian wynosi 16 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Przy wilgotności bliskiej 100% powietrze jest niemal nasycone parą wodną. Przy tak wysokiej wilgotności w chłodniejszych miesiącach łatwiej tworzą się mgły.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćod listopada do marcado 100%
Najniższa wilgotnośćczerwiec i lipiec84%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo wysoka wilgotność94%
Norwegia

Leikanger - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Leikanger - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Leikanger pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.