Kempten (Niemcy) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Kraj związkowy: BawariaWspółrzędne: 47°43'36"N, 10°18'50"EWysokość: 680 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najkorzystniejszy okres na zwiedzanie tej lokalizacji przypada w lipcu i sierpniu. Warunki są wtedy akceptowalne, choć nadal warto zachować elastyczny plan dnia. W tym czasie jest ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 22°C w dzień i 12°C w nocy. Opady są bardzo obfite, a ich miesięczna suma to około 223 mm, natomiast zachmurzenie sięga 50%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w czerwcu albo we wrześniu.

W sierpniu największym ograniczeniem są opady, które mogą wymusić zmiany w planie zwiedzania.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: AkceptowalnySierpień: AkceptowalnyWrzesień: AkceptowalnyPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • W maju i czerwcu: bardzo duże opady (od 224 do 245 mm).
  • W styczniu i lutym: wyraźny chłód (w dzień do 1°C, w nocy około -6°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Zimno 1°C / -6°C
Obfite 145 mm
Częściowo pogodnie 34%
Luty
Zimno 2°C / -6°C
Umiarkowane 93 mm
Częściowo pogodnie 38%
Marzec
Chłodno 8°C / -2°C
Obfite 102 mm
Częściowo pogodnie 43%
Kwiecień
Lekko chłodno 13°C / 2°C
Obfite 114 mm
Częściowo pogodnie 43%
Maj
Umiark. ciepło 16°C / 6°C
Bardzo obfite 224 mm
Częściowo pogodnie 38%
Czerwiec
Umiark. ciepło 20°C / 11°C
Bardzo obfite 245 mm
Częściowo pogodnie 44%
Lipiec
Ciepło 22°C / 12°C
Bardzo obfite 219 mm
Przeważnie pogodnie 52%
Sierpień
Ciepło 22°C / 12°C
Bardzo obfite 223 mm
Częściowo pogodnie 50%
Wrzesień
Umiark. ciepło 17°C / 8°C
Obfite 156 mm
Częściowo pogodnie 46%
Październik
Lekko chłodno 13°C / 4°C
Obfite 120 mm
Częściowo pogodnie 42%
Listopad
Chłodno 8°C / 0°C
Umiarkowane 95 mm
Częściowo pogodnie 34%
Grudzień
Zimno 3°C / -4°C
Obfite 130 mm
Częściowo pogodnie 38%
Miesięczne zestawienie warunków pogodowych: temperatury, opady i bezchmurność. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 1°C do 22°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu i sierpniu, gdy średnio jest około 22°C w dzień i 12°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 1°C w dzień i -6°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od lutego do maja średnie temperatury pod koniec miesiąca są wyższe niż na początku.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 12°C
  • Temperatura w dzień: 22°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -6°C
  • Temperatura w dzień: 1°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 8°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 12°C oraz 3°C.

-3°-2°3°8°11°16°17°17°13°9°4°-1°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń1°C-6°C
Luty2°C-6°C
Marzec8°C-2°C
Kwiecień13°C2°C
Maj16°C6°C
Czerwiec20°C11°C
Lipiec22°C12°C
Sierpień22°C12°C
Wrzesień17°C8°C
Październik13°C4°C
Listopad8°C0°C
Grudzień3°C-4°C
Sprawdź aktualną prognozę: Kempten - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

Kempten należy do miejsc, w których opady pojawiają się często.

Roczna suma opadów jest duża i kształtuje się na poziomie 1866 mm. Najwyższe opady przypadają w czerwcu i dochodzą do 245 mm. Najniższe obserwuje się natomiast w lutym, kiedy wynoszą 93 mm.

Dopełnieniem obrazu opadów jest prawdopodobieństwo ich występowania w poszczególnych miesiącach. W maju i czerwcu szansa na opady jest największa i wynosi 53%, a w listopadzie spada do rocznego minimum na poziomie 30%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń145 mm43%
Luty93 mm33%
Marzec102 mm33%
Kwiecień114 mm35%
Maj224 mm53%
Czerwiec245 mm53%
Lipiec219 mm47%
Sierpień223 mm44%
Wrzesień156 mm39%
Październik120 mm33%
Listopad95 mm30%
Grudzień130 mm41%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg stanowi 20% rocznej sumy opadów, choć większa część przypada na deszcz i wynosi 80%.

Najbardziej śnieżne miesiące przypadają od grudnia do marca, gdy na śnieg przypada od 43% do 66% opadów, najwięcej w styczniu. Poza głównym okresem najwięcej śniegu występuje w listopadzie. Stanowi wtedy 40% miesięcznych opadów. W kwietniu i październiku jego udział spada do odpowiednio 23% i 18% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 20%Deszcz: 80%
Sty66%
Lut60%
Mar43%
Kwi23%
Maj7%
Cze1%
Lip0%
Sie1%
Wrz2%
Paź18%
Lis40%
Gru57%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 42% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w styczniu, a także w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 34%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi od 50% do 52%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpieńod 50% do 52%
Najmniej bezchmurnego niebastyczeń i listopad34%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność42%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są znaczne. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 25 minut (21 grudnia), a najdłuższy 16 godzin (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 7 godzin i 35 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:20 (16 czerwca), a najpóźniejszy o 08:07 (1 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 16:27 (11 grudnia), a najpóźniejszy o 21:21 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 25 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca16 godzin
Wschód słońca
Najwcześniejszy16 czerwca05:20
Najpóźniejszy1 stycznia08:07
Zachód słońca
Najwcześniejszy11 grudnia16:27
Najpóźniejszy26 czerwca21:21

Prędkość wiatru

Roczny zakres prędkości wiatru jest umiarkowany i mieści się między 14 a 21 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od grudnia do lutego i sięga 21 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od czerwca do września, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 14 km/h.

W rejonach alpejskich okresowo może pojawiać się efekt fenowy: wiatr jest wtedy bardziej suchy i porywisty. W tej strefie geograficznej mocniejszy wiatr często wiąże się z frontami i niżami.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod grudnia do lutegookoło 21 km/h
Najmniej wietrznieod czerwca do wrześniaokoło 14 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr17 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest wysoka, a jej średnia wartość wynosi 82%.

Najbardziej wilgotno jest w styczniu i lutym, a także w listopadzie (do 87%), natomiast najniższe wartości występują w kwietniu, a także w lipcu (do 77%).

Zakres rocznych zmian wynosi 11 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćstyczeń i luty, listopaddo 87%
Najniższa wilgotnośćkwiecień, lipiecdo 77%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność82%
Niemcy

Kempten - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Kempten - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Kempten pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.