La Salette-Fallavaux (Francja) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: Owernia-Rodan-AlpyWspółrzędne: 44°50'24"N, 5°58'30"EWysokość: 1117 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Zwiedzanie najlepiej planować w lipcu i sierpniu. W tym czasie jest ciepło, a temperatura powietrza wynosi około 22°C w dzień i 10°C w nocy. Opady wahają się od umiarkowanych do obfitych, a ich miesięczna suma mieści się w przedziale od 87 mm do 108 mm, natomiast zachmurzenie jest małe, na poziomie 41%.

Inną możliwością jest wyjazd we wrześniu, ale jest wtedy chłodniej.

Uwaga: na wysokości około 1117 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, dlatego warto zachować elastyczny plan dnia.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NiekorzystnyLuty: NiekorzystnyMarzec: NiekorzystnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: AkceptowalnyLipiec: NajlepszySierpień: NajlepszyWrzesień: DobryPaździernik: NiekorzystnyListopad: NiekorzystnyGrudzień: Niekorzystny
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od grudnia do lutego: niskie temperatury (w dzień od 1 do 3°C, w nocy od -8 do -6°C).
  • W lutym, od kwietnia do czerwca, a także w listopadzie i grudniu: częste opady (prawdopodobieństwo od 35 do 51%).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej sierpień

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej sierpień

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od listopada do maja
  • Od grudnia do lutego: niskie temperatury (średnia temperatura w dzień spada do 1°C)
  • Luty, kwiecień i maj, a także listopad i grudzień: duża ilość opadów (do 194 mm miesięcznie)
  • Styczeń i luty: duży udział śniegu (śnieg stanowi do 74% miesięcznych opadów)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Zimno 1°C / -7°C
Obfite 147 mm
Częściowo pogodnie 43%
Luty
Zimno 2°C / -8°C
Obfite 126 mm
Częściowo pogodnie 44%
Marzec
Chłodno 6°C / -4°C
Obfite 128 mm
Częściowo pogodnie 48%
Kwiecień
Lekko chłodno 11°C / 0°C
Obfite 115 mm
Częściowo pogodnie 45%
Maj
Lekko chłodno 14°C / 3°C
Obfite 194 mm
Częściowo pogodnie 43%
Czerwiec
Umiark. ciepło 19°C / 8°C
Obfite 153 mm
Częściowo pogodnie 48%
Lipiec
Ciepło 22°C / 10°C
Obfite 108 mm
Przeważnie pogodnie 62%
Sierpień
Ciepło 22°C / 9°C
Umiarkowane 87 mm
Przeważnie pogodnie 59%
Wrzesień
Umiark. ciepło 18°C / 6°C
Umiarkowane 93 mm
Przeważnie pogodnie 52%
Październik
Lekko chłodno 13°C / 3°C
Obfite 128 mm
Częściowo pogodnie 46%
Listopad
Chłodno 7°C / -2°C
Obfite 163 mm
Częściowo pogodnie 39%
Grudzień
Zimno 3°C / -6°C
Obfite 180 mm
Częściowo pogodnie 45%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień zmieniają się od 1°C do 22°C, co oznacza dużą roczną amplitudę. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu, około 22°C w dzień i 9°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 1°C w dzień i -7°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. W lutym i marcu, a także w maju i czerwcu średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie wyższe niż na początku.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 9 - 10°C
  • Temperatura w dzień: 22°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: -7°C
  • Temperatura w dzień: 1°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 6°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 12°C oraz 1°C.

-3°-3°1°6°9°14°16°16°12°8°3°-2°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń1°C-7°C
Luty2°C-8°C
Marzec6°C-4°C
Kwiecień11°C0°C
Maj14°C3°C
Czerwiec19°C8°C
Lipiec22°C10°C
Sierpień22°C9°C
Wrzesień18°C6°C
Październik13°C3°C
Listopad7°C-2°C
Grudzień3°C-6°C
Sprawdź aktualną prognozę: La Salette-Fallavaux - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu i śniegu w ciągu roku

La Salette-Fallavaux charakteryzuje się dużą ilością opadów przez cały rok, także w najsuchszych miesiącach.

Roczna suma opadów jest duża i kształtuje się na poziomie 1622 mm. Szczyt opadów przypada w maju, kiedy miesięczna suma dochodzi do 194 mm. Najmniej opadów występuje natomiast w sierpniu, średnio jest to 87 mm.

Poza samą ilością opadów warto spojrzeć także na prawdopodobieństwo ich występowania. W maju jest ono najwyższe i wynosi 51%, a w sierpniu obniża się do rocznego minimum na poziomie 25%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń147 mm34%
Luty126 mm35%
Marzec128 mm32%
Kwiecień115 mm37%
Maj194 mm51%
Czerwiec153 mm43%
Lipiec108 mm28%
Sierpień87 mm25%
Wrzesień93 mm28%
Październik128 mm33%
Listopad163 mm39%
Grudzień180 mm37%

Udział opadów śniegu w sumie opadów

Śnieg odpowiada za 34% rocznej sumy opadów. Większa część przypada na deszcz, który stanowi 66%.

Najbardziej śnieżne miesiące przypadają od grudnia do marca, gdy na śnieg przypada od 58% do 74% opadów, najwięcej w lutym. Poza głównym okresem najwięcej śniegu występuje w kwietniu, a także w listopadzie. Stanowi wtedy od 32% do 39% miesięcznych opadów. W maju i październiku jego udział spada do odpowiednio 13% i 15% miesięcznych opadów.

Udział śniegu w ujęciu miesięcznym
RocznieŚnieg: 34%Deszcz: 66%
Sty72%
Lut74%
Mar58%
Kwi32%
Maj13%
Cze1%
Lip0%
Sie1%
Wrz4%
Paź15%
Lis39%
Gru67%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 48%, co przekłada się na umiarkowane zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w listopadzie, gdy udział nieba bez chmur wynosi 39%. Z kolei najmniej jest ich w lipcu, gdy ten udział wynosi 62%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec62%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad39%
Średnio w rokuumiarkowana bezchmurność48%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są umiarkowane. Najkrótszy dzień trwa 8 godzin i 47 minut (21 grudnia), a najdłuższy 15 godzin i 36 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 6 godzin i 49 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 05:49 (15 czerwca), a najpóźniejszy o 08:14 (2 stycznia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 16:55 (9 grudnia), a najpóźniejszy o 21:26 (26 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia8 godzin i 47 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca15 godzin i 36 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy15 czerwca05:49
Najpóźniejszy2 stycznia08:14
Zachód słońca
Najwcześniejszy9 grudnia16:55
Najpóźniejszy26 czerwca21:26

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 14 do 17 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada w październiku oraz od grudnia do marca i sięga 17 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od kwietnia do września i w listopadzie, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 14 km/h.

W górach efekt fenowy może lokalnie wzmacniać wiatr i szybko zmieniać warunki.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrzniepaździernik, od grudnia do marcaokoło 17 km/h
Najmniej wietrznieod kwietnia do września, listopadokoło 14 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr15 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest wysoka i wynosi średnio 83%.

Najwyższą wilgotność notuje się w listopadzie, gdy osiąga 90%. Najniższe wartości przypadają natomiast w sierpniu i wynoszą 71%.

Zakres rocznych zmian wynosi 19 punktów procentowych, więc wahania są raczej umiarkowane.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćlistopad90%
Najniższa wilgotnośćsierpień71%
Średnia roczna wilgotnośćwysoka wilgotność83%
Francja

La Salette-Fallavaux - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

La Salette-Fallavaux - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji La Salette-Fallavaux pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.