Siwa (Egipt) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Gubernatorstwo: MatrouhWspółrzędne: 29°11'32"N, 25°31'39"EWysokość: -10 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Zwiedzanie najlepiej planować w październiku i listopadzie. Zależnie od miesiąca jest ciepło lub gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 24°C do 30°C w dzień i od 12°C do 17°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 1.5 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie od 16% do 27%.

Inną możliwością jest wyjazd w grudniu, ale jest wtedy chłodniej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: DobryMaj: AkceptowalnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NajlepszyListopad: NajlepszyGrudzień: Dobry
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej luty, a także listopad i grudzień

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej listopad

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Umiark. ciepło 17°C / 6°C
Znikome 4.7 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Luty
Umiark. ciepło 20°C / 7°C
Znikome 2.9 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Marzec
Ciepło 24°C / 9°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Kwiecień
Gorąco 29°C / 13°C
Znikome 3.8 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Maj
Bardzo gorąco 33°C / 18°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Czerwiec
Upał 37°C / 21°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 94%
Lipiec
Upał 38°C / 22°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 99%
Sierpień
Upał 37°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 99%
Wrzesień
Bardzo gorąco 35°C / 21°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 95%
Październik
Gorąco 30°C / 17°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 84%
Listopad
Ciepło 24°C / 12°C
Znikome 1.5 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Grudzień
Umiark. ciepło 19°C / 8°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Miesięczne zestawienie warunków pogodowych: temperatury, opady i bezchmurność. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 17°C do 38°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu, gdy średnio jest około 38°C w dzień i 22°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 17°C w dzień i 6°C w nocy.

Sezonowy kontrast temperatur jest duży. Od października do grudnia średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie niższe niż na początku.

Lipiec
  • Temperatura w nocy: 22°C
  • Temperatura w dzień: 38°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 6°C
  • Temperatura w dzień: 17°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 22°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 29°C, a minimalne 15°C.

12°14°17°21°26°29°30°30°28°24°18°14°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń17°C6°C
Luty20°C7°C
Marzec24°C9°C
Kwiecień29°C13°C
Maj33°C18°C
Czerwiec37°C21°C
Lipiec38°C22°C
Sierpień37°C23°C
Wrzesień35°C21°C
Październik30°C17°C
Listopad24°C12°C
Grudzień19°C8°C
Sprawdź aktualną prognozę: Siwa - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Siwa to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

Roczna suma opadów deszczu jest znikoma i wynosi około 23 mm. Najwięcej pada w styczniu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast od lipca do września, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się od lipca do listopada i wynosi 0%, a w styczniu, a także w kwietniu i maju wartość ta rośnie do 3%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń4.7 mm3%
Luty2.9 mm2%
Marzec3.2 mm2%
Kwiecień3.8 mm3%
Maj3.2 mm3%
Czerwiec0.8 mm1%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik0.8 mm<1%
Listopad1.5 mm<1%
Grudzień1.6 mm1%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 84% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w listopadzie i grudniu, udział nieba bez chmur wynosi 73%. Z kolei najmniej chmur jest w lipcu i sierpniu, gdy ten udział wynosi 99%.

Przy tak częstym bezchmurnym niebie warto pamiętać o ochronie przed intensywnym słońcem.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec i sierpień99%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad i grudzień73%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność84%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są umiarkowane. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 17 minut (21 grudnia), a najdłuższy 14 godzin i 1 minuta (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 44 minuty.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 05:43 (23 kwietnia), a najpóźniej o 07:28 (29 października). Słońce zachodzi najwcześniej o 17:19 (2 grudnia), a najpóźniej o 20:21 (1 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 17 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca14 godzin i 1 minuta
Wschód słońca
Najwcześniejszy23 kwietnia05:43
Najpóźniejszy29 października07:28
Zachód słońca
Najwcześniejszy2 grudnia17:19
Najpóźniejszy1 lipca20:21

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 17 do 23 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od stycznia do maja i sięga 23 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od października do listopada, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 17 km/h.

Od marca do maja w głębi Egiptu wieje chamsin - suchy wiatr znad Sahary, który potrafi drastycznie ograniczać widoczność.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod stycznia do majaokoło 23 km/h
Najmniej wietrzniepaździernik i listopadokoło 17 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr21 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest niska, a jej średnia wartość wynosi 41%.

Najwyższą wilgotność notuje się w grudniu, gdy osiąga 59%. Najniższe wartości przypadają natomiast w maju i czerwcu i wynoszą do 29%.

Zakres rocznych zmian wynosi 31 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Tak niska wilgotność oznacza suche powietrze i niewielkie ryzyko dusznej, parnej aury.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień59%
Najniższa wilgotnośćmaj i czerwiecdo 29%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność41%
Egipt

Siwa - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Siwa - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Siwa pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.