Nabq Bay (Egipt) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Gubernatorstwo: Synaj PołudniowyWspółrzędne: 28°3'15"N, 34°25'45"EWysokość: 13 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Najlepsze warunki do zwiedzania panują w listopadzie i grudniu. Zależnie od miesiąca jest ciepło lub gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 23°C do 28°C w dzień i od 16°C do 19°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 3.2 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie 22%.

Można rozważyć także wyjazd w marcu i kwietniu, ale przy temperaturze powietrza od 27°C do 30°C dłuższe zwiedzanie jest bardziej męczące.

Poza wymienionymi miesiącami można wziąć pod uwagę wyjazd w styczniu i lutym, ale jest wtedy chłodniej.

Przez większą część roku jest tu gorąco, dlatego najlepiej przyjechać wtedy, gdy upał jest mniej dokuczliwy niż w najgorętszych miesiącach.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: DobryMaj: DobryCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: DobryListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • W lipcu i sierpniu: upały (w dzień około 38°C, w nocy około 28°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej od grudnia do lutego

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze. Najkorzystniejsze warunki przypadają na styczeń, ze średnią temperaturą w dzień wynoszącą 22°C.

Jazda na rowerze
Najlepiej grudzień

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
lipiec i sierpień
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 38°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Ciepło 22°C / 14°C
Bardzo małe 5.5 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Luty
Ciepło 24°C / 14°C
Znikome 4.3 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Marzec
Gorąco 27°C / 17°C
Bardzo małe 5.5 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Kwiecień
Gorąco 30°C / 19°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 83%
Maj
Bardzo gorąco 34°C / 23°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Czerwiec
Upał 37°C / 26°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 98%
Lipiec
Upał 38°C / 28°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 94%
Sierpień
Upał 38°C / 28°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 94%
Wrzesień
Upał 37°C / 27°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 96%
Październik
Bardzo gorąco 33°C / 24°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 90%
Listopad
Gorąco 28°C / 19°C
Znikome 1.5 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Grudzień
Ciepło 23°C / 16°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 22°C do 38°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu i sierpniu, gdy średnio jest około 38°C w dzień i 28°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 22°C w dzień i 14°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od października do grudnia średnie temperatury pod koniec miesiąca są niższe niż na początku.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 28°C
  • Temperatura w dzień: 38°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 14°C
  • Temperatura w dzień: 22°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 26°C. Średnia wartość maksymalna to 31°C, a minimalna 21°C.

18°19°22°25°29°32°33°33°32°29°24°20°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń22°C14°C
Luty24°C14°C
Marzec27°C17°C
Kwiecień30°C19°C
Maj34°C23°C
Czerwiec37°C26°C
Lipiec38°C28°C
Sierpień38°C28°C
Wrzesień37°C27°C
Październik33°C24°C
Listopad28°C19°C
Grudzień23°C16°C
Sprawdź aktualną prognozę: Nabq Bay - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Nabq Bay to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

Roczna suma opadów deszczu jest znikoma i wynosi około 22 mm. W styczniu, a także w marcu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada w kwietniu oraz od czerwca do września, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się od czerwca do października i wynosi 0%, a w marcu wartość ta rośnie do 2%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń5.5 mm1%
Luty4.3 mm1%
Marzec5.5 mm2%
Kwiecień0.0 mm<1%
Maj0.8 mm1%
Czerwiec0.0 mm0%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik0.8 mm<1%
Listopad1.5 mm1%
Grudzień3.2 mm1%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 86%, co przekłada się na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli od listopada do stycznia, udział nieba bez chmur wynosi od 78% do 79%. Z kolei najmniej chmur jest w czerwcu, a także we wrześniu, gdy ten udział wynosi od 96% do 98%.

Przy tak częstym bezchmurnym niebie warto pamiętać o ochronie przed intensywnym słońcem.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaczerwiec i wrzesieńod 96% do 98%
Najmniej bezchmurnego niebaod listopada do styczniaod 78% do 79%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność86%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są umiarkowane. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 22 minuty (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 55 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 33 minuty.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 05:09 (23 kwietnia), a najpóźniej o 06:51 (29 października). Słońce zachodzi najwcześniej o 16:46 (1 grudnia), a najpóźniej o 19:43 (1 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 22 minuty
Najdłuższy dzień21 czerwca13 godzin i 55 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy23 kwietnia05:09
Najpóźniejszy29 października06:51
Zachód słońca
Najwcześniejszy1 grudnia16:46
Najpóźniejszy1 lipca19:43

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 19 do 25 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od maja do czerwca i we wrześniu i sięga 25 km/h. Najspokojniejszy okres przypada w styczniu oraz listopadzie, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 19 km/h.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrzniemaj i czerwiec, wrzesieńokoło 25 km/h
Najmniej wietrzniestyczeń, listopadokoło 19 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr22 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest niska, a jej średnia wartość wynosi 31%.

Najwyższą wilgotność notuje się od listopada do stycznia, gdy osiąga do 41%. Najniższe wartości przypadają natomiast w maju i czerwcu i wynoszą do 22%.

Zakres rocznych zmian wynosi 20 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Tak niska wilgotność oznacza suche powietrze i niewielkie ryzyko dusznej, parnej aury.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćod listopada do styczniado 41%
Najniższa wilgotnośćmaj i czerwiecdo 22%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność31%
Egipt

Nabq Bay - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Nabq Bay - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Nabq Bay pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.