Bawiti (Egipt) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Gubernatorstwo: GizaWspółrzędne: 28°21'0"N, 28°51'2"EWysokość: 128 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Zwiedzanie najlepiej planować w październiku i listopadzie. Zależnie od miesiąca jest ciepło lub bardzo gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 24°C do 31°C w dzień i od 12°C do 17°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 0.8 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie od 13% do 25%.

Można rozważyć także wyjazd w lutym, ale przy temperaturze powietrza około 21°C dłuższe spacery wymagają cieplejszej odzieży.

Poza wymienionymi miesiącami można wziąć pod uwagę wyjazd w grudniu i styczniu, ale jest wtedy chłodniej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: DobryMaj: AkceptowalnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: NajlepszyListopad: NajlepszyGrudzień: Dobry
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej od listopada do lutego

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej listopad

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Umiark. ciepło 18°C / 6°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Luty
Ciepło 21°C / 7°C
Znikome 1.4 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Marzec
Ciepło 24°C / 9°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Kwiecień
Gorąco 29°C / 13°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Maj
Bardzo gorąco 34°C / 17°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Czerwiec
Upał 37°C / 21°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 96%
Lipiec
Upał 37°C / 21°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 97%
Sierpień
Upał 37°C / 22°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 98%
Wrzesień
Bardzo gorąco 35°C / 20°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 96%
Październik
Bardzo gorąco 31°C / 17°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 87%
Listopad
Ciepło 24°C / 12°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Grudzień
Umiark. ciepło 19°C / 8°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 18°C do 37°C. Najcieplejszy okres przypada od czerwca do sierpnia, gdy średnio jest około 37°C w dzień i 21°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w styczniu, gdy średnio jest około 18°C w dzień i 6°C w nocy.

Sezonowy kontrast temperatur jest duży. Od października do grudnia średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo spadają.

Od czerwca do sierpnia
  • Temperatura w nocy: 21 - 22°C
  • Temperatura w dzień: 37°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 6°C
  • Temperatura w dzień: 18°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Średnia dobowa temperatura powietrza w ujęciu rocznym wynosi 22°C. Średnia wartość maksymalna to 29°C, a minimalna 14°C.

12°14°17°21°26°29°29°30°28°24°18°14°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń18°C6°C
Luty21°C7°C
Marzec24°C9°C
Kwiecień29°C13°C
Maj34°C17°C
Czerwiec37°C21°C
Lipiec37°C21°C
Sierpień37°C22°C
Wrzesień35°C20°C
Październik31°C17°C
Listopad24°C12°C
Grudzień19°C8°C
Sprawdź aktualną prognozę: Bawiti - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Bawiti należy do miejsc, w których opady pojawiają się rzadko.

W skali roku opady deszczu są znikome, a ich suma wynosi około 12 mm. Najwięcej pada w marcu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast w kwietniu oraz od czerwca do sierpnia, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem prawdopodobieństwa opadów różnice między miesiącami są stosunkowo nieduże. Najmniejsza szansa na opady przypada w kwietniu oraz od lipca do listopada i wynosi 0%, podczas gdy w styczniu, a także w marcu wzrasta do 2%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń2.4 mm2%
Luty1.4 mm1%
Marzec3.2 mm2%
Kwiecień0.0 mm0%
Maj0.8 mm1%
Czerwiec0.0 mm<1%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.8 mm<1%
Październik0.8 mm<1%
Listopad0.8 mm<1%
Grudzień1.6 mm1%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 85% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w listopadzie i grudniu, udział nieba bez chmur wynosi od 74% do 75%. Z kolei najmniej chmur jest od czerwca do września, gdy ten udział wynosi od 96% do 98%.

Przy tak częstym bezchmurnym niebie warto pamiętać o ochronie przed intensywnym słońcem.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaod czerwca do wrześniaod 96% do 98%
Najmniej bezchmurnego niebalistopad i grudzieńod 74% do 75%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność85%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

W ciągu roku długość dnia zmienia się umiarkowanie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 20 minut (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 57 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 37 minut.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 05:31 (23 kwietnia), a najpóźniej o 07:14 (29 października). Słońce zachodzi najwcześniej o 17:08 (1 grudnia), a najpóźniej o 20:06 (1 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 20 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca13 godzin i 57 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy23 kwietnia05:31
Najpóźniejszy29 października07:14
Zachód słońca
Najwcześniejszy1 grudnia17:08
Najpóźniejszy1 lipca20:06

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 20 do 23 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od marca do października i w grudniu i sięga 23 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od stycznia do lutego i w listopadzie, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 20 km/h.

W Egipcie od marca do maja pojawia się chamsin - gorący, suchy i bardzo zapylony wiatr pustynny.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod marca do października, grudzieńokoło 23 km/h
Najmniej wietrzniestyczeń i luty, listopadokoło 20 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr22 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest niska i wynosi średnio 40%.

Najbardziej wilgotno jest w grudniu (58%), natomiast najniższe wartości występują w maju i czerwcu (do 29%).

Zakres rocznych zmian wynosi 30 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień58%
Najniższa wilgotnośćmaj i czerwiecdo 29%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność40%
Egipt

Bawiti - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Bawiti - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Bawiti pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.