Sierra Gorda (Chile) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: AntofagastaWspółrzędne: 22°53'27"S, 69°19'14"WWysokość: 1625 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Przez cały rok warunki do zwiedzania są na ogół dobre. Najkorzystniejszy okres przypada w listopadzie i grudniu. W chłodniejszych miesiącach jest ciepło, natomiast w cieplejszych gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 23°C do 28°C w dzień i od 7°C do 13°C w nocy. Opadów jest bardzo mało, a ich miesięczna suma nie przekracza 5.5 mm. Zachmurzenie wynosi od 15% do 43%.

Uwaga: przy wysokości około 1625 m n.p.m. pogoda zmienia się szybko, a odczuwalna temperatura potrafi być niższa.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: DobryMaj: DobryCzerwiec: DobryLipiec: DobrySierpień: DobryWrzesień: DobryPaździernik: DobryListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepszy okres od maja do września

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Dobre warunki przez cały rok

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Gorąco 28°C / 13°C
Bardzo małe 5.5 mm
Przeważnie pogodnie 57%
Luty
Gorąco 28°C / 13°C
Znikome 5.0 mm
Przeważnie pogodnie 62%
Marzec
Gorąco 28°C / 12°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Kwiecień
Gorąco 27°C / 11°C
Znikome 0.8 mm
Przeważnie pogodnie 70%
Maj
Ciepło 24°C / 8°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Czerwiec
Ciepło 23°C / 7°C
Znikome 3.1 mm
Przeważnie pogodnie 68%
Lipiec
Ciepło 23°C / 7°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 71%
Sierpień
Ciepło 25°C / 7°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 85%
Wrzesień
Gorąco 26°C / 9°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 84%
Październik
Gorąco 27°C / 9°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 80%
Listopad
Gorąco 28°C / 11°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Grudzień
Gorąco 28°C / 12°C
Znikome 0.8 mm
Przeważnie pogodnie 67%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 23°C do 28°C, więc roczny przebieg jest wyrównany. Najwyższe temperatury przypadają od listopada do marca, kiedy jest około 28°C w dzień i 12°C w nocy. Najchłodniej jest w czerwcu i lipcu, około 23°C w dzień i 7°C w nocy.

W maju średnie temperatury w obrębie miesiąca stopniowo spadają.

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 18°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 26°C oraz 10°C.

21°21°20°19°16°15°15°16°18°18°20°20°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń28°C13°C
Luty28°C13°C
Marzec28°C12°C
Kwiecień27°C11°C
Maj24°C8°C
Czerwiec23°C7°C
Lipiec23°C7°C
Sierpień25°C7°C
Wrzesień26°C9°C
Październik27°C9°C
Listopad28°C11°C
Grudzień28°C12°C
Sprawdź aktualną prognozę: Sierra Gorda - pogoda na dziś i jutro

Opady w ciągu roku

Sierra Gorda to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

W skali roku opady deszczu są znikome, a ich suma wynosi około 28 mm. W styczniu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada w listopadzie, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się w kwietniu, sierpniu, a także w listopadzie i grudniu i wynosi 0%, a w styczniu wartość ta rośnie do 3%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń5.5 mm3%
Luty5.0 mm2%
Marzec2.4 mm1%
Kwiecień0.8 mm<1%
Maj3.9 mm2%
Czerwiec3.1 mm1%
Lipiec3.9 mm1%
Sierpień0.8 mm<1%
Wrzesień0.8 mm1%
Październik0.8 mm1%
Listopad0.0 mm0%
Grudzień0.8 mm<1%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 73% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Najwięcej chmur występuje w styczniu, gdy udział nieba bez chmur wynosi 57%. Z kolei najmniej jest ich w sierpniu i wrześniu, gdy ten udział wynosi od 84% do 85%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebasierpień i wrzesieńod 84% do 85%
Najmniej bezchmurnego niebastyczeń57%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność73%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Przez większą część roku dzień ma podobną długość. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 44 minuty (21 czerwca), a najdłuższy 13 godzin i 33 minuty (21 grudnia). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 49 minut.

Najwcześniejszy wschód słońca następuje o 06:43 (28 listopada), a najpóźniejszy o 07:46 (4 kwietnia). Z kolei najwcześniejszy zachód ma miejsce o 17:59 (6 czerwca), a najpóźniejszy o 20:28 (14 stycznia).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 czerwca10 godzin i 44 minuty
Najdłuższy dzień21 grudnia13 godzin i 33 minuty
Wschód słońca
Najwcześniejszy28 listopada06:43
Najpóźniejszy4 kwietnia07:46
Zachód słońca
Najwcześniejszy6 czerwca17:59
Najpóźniejszy14 stycznia20:28

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 17 do 21 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od maja do września i sięga 21 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od listopada do kwietnia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 17 km/h.

W górach odczuwalność wiatru mocno zależy od ekspozycji miejsca.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod maja do wrześniaokoło 21 km/h
Najmniej wietrznieod listopada do kwietniaokoło 17 km/h
Średnia roczna prędkośćłagodny wiatr19 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest niska, a jej średnia wartość wynosi 31%.

Najbardziej wilgotno jest w lutym (53%), natomiast najniższe wartości występują w sierpniu (18%).

Zakres rocznych zmian wynosi 35 punktów procentowych, więc wahania są bardzo duże.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćluty53%
Najniższa wilgotnośćsierpień18%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność31%
Chile

Sierra Gorda - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Sierra Gorda - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Sierra Gorda pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.