Tabouk (Arabia Saudyjska) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: TabukWspółrzędne: 28°23'22"N, 36°34'20"EWysokość: 767 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Zwiedzanie najlepiej planować w listopadzie i grudniu. Zależnie od miesiąca jest umiarkowanie ciepło lub ciepło, a temperatura powietrza wynosi od 20°C do 25°C w dzień i od 5°C do 10°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 4.7 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie 26%.

Można rozważyć także wyjazd w kwietniu, ale przy temperaturze powietrza około 30°C dłuższe zwiedzanie jest bardziej męczące.

Poza wymienionymi miesiącami warto rozważyć wyjazd w styczniu, ale jest wtedy chłodniej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: DobryMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: AkceptowalnyListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od czerwca do września: bardzo wysokie temperatury (w dzień od 38 do 40°C, w nocy od 19 do 22°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej grudzień

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej grudzień

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
lipiec i sierpień
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 40°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Umiark. ciepło 18°C / 3°C
Bardzo małe 7.1 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Luty
Ciepło 21°C / 4°C
Znikome 4.3 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Marzec
Gorąco 26°C / 8°C
Bardzo małe 9.5 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Kwiecień
Gorąco 30°C / 12°C
Znikome 3.1 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Maj
Bardzo gorąco 35°C / 17°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Czerwiec
Upał 38°C / 19°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 97%
Lipiec
Upał 40°C / 22°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 93%
Sierpień
Upał 40°C / 22°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 92%
Wrzesień
Upał 38°C / 20°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 93%
Październik
Bardzo gorąco 33°C / 16°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 87%
Listopad
Ciepło 25°C / 10°C
Znikome 2.3 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Grudzień
Umiark. ciepło 20°C / 5°C
Znikome 4.7 mm
Prawie bezchmurnie 76%
Porównanie warunków pogodowych w poszczególnych miesiącach: temperatury, opady oraz stopień bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień mieszczą się w szerokim przedziale od 18°C do 40°C. Najwyższe temperatury przypadają w lipcu i sierpniu, kiedy jest około 40°C w dzień i 22°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 18°C w dzień i 3°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od października do grudnia średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie niższe niż na początku.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 22°C
  • Temperatura w dzień: 40°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 3°C
  • Temperatura w dzień: 18°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 22°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 30°C oraz 13°C.

11°13°17°21°26°29°31°31°29°25°18°13°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń18°C3°C
Luty21°C4°C
Marzec26°C8°C
Kwiecień30°C12°C
Maj35°C17°C
Czerwiec38°C19°C
Lipiec40°C22°C
Sierpień40°C22°C
Wrzesień38°C20°C
Październik33°C16°C
Listopad25°C10°C
Grudzień20°C5°C
Sprawdź aktualną prognozę: Tabouk - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Tabouk charakteryzuje się niewielką ilością opadów przez cały rok, także w najbardziej deszczowych miesiącach.

Roczna suma opadów deszczu jest znikoma i wynosi około 36 mm. Najwięcej pada w marcu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast od czerwca do września, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem prawdopodobieństwa opadów różnice między miesiącami są stosunkowo nieduże. Najmniejsza szansa na opady przypada od czerwca do września i wynosi 0%, podczas gdy w marcu wzrasta do 3%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń7.1 mm2%
Luty4.3 mm2%
Marzec9.5 mm3%
Kwiecień3.1 mm1%
Maj2.4 mm2%
Czerwiec0.0 mm0%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik2.4 mm1%
Listopad2.3 mm1%
Grudzień4.7 mm2%

Bezchmurne niebo

W skali roku średnio 84% nieba jest wolne od chmur, co w praktyce wskazuje na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli od listopada do stycznia, udział nieba bez chmur wynosi od 74% do 76%. Z kolei najmniej chmur jest w czerwcu, gdy ten udział wynosi 97%.

Przy tak częstym bezchmurnym niebie warto pamiętać o ochronie przed intensywnym słońcem.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaczerwiec97%
Najmniej bezchmurnego niebaod listopada do styczniaod 74% do 76%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność84%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

W ciągu roku długość dnia zmienia się umiarkowanie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 20 minut (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 57 minut (21 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 37 minut.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 05:36 (10 czerwca), a najpóźniej o 07:27 (10 stycznia). Słońce zachodzi najwcześniej o 17:37 (1 grudnia), a najpóźniej o 19:35 (1 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 20 minut
Najdłuższy dzień21 czerwca13 godzin i 57 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy10 czerwca05:36
Najpóźniejszy10 stycznia07:27
Zachód słońca
Najwcześniejszy1 grudnia17:37
Najpóźniejszy1 lipca19:35

Prędkość wiatru

Przez cały rok wiatr ma podobną siłę, a jego prędkość wynosi od 19 do 23 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od lutego do maja i sięga 23 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od lipca do listopada, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 19 km/h.

Rzeźba terenu może miejscami wzmacniać podmuchy, szczególnie w przewężeniach i na odsłoniętych zboczach.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod lutego do majaokoło 23 km/h
Najmniej wietrznieod lipca do listopadaokoło 19 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr21 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest niska i wynosi średnio 32%.

Najbardziej wilgotno jest w grudniu i styczniu (do 49%), natomiast najniższe wartości występują w czerwcu (20%).

Zakres rocznych zmian wynosi 29 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień i styczeńdo 49%
Najniższa wilgotnośćczerwiec20%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność32%
Arabia Saudyjska

Tabouk - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Tabouk - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Tabouk pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.