Sharorah (Arabia Saudyjska) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Region: NajranWspółrzędne: 17°29'13"N, 47°6'36"EWysokość: 724 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się w grudniu i styczniu. W tym czasie jest gorąco, a temperatura powietrza wynosi około 27°C w dzień i 11°C w nocy. Opady są znikome, a ich miesięczna suma nie przekracza 0.8 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie od 18% do 29%.

Alternatywnie warto rozważyć wyjazd w lutym albo w listopadzie, ale jest wtedy cieplej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: NajlepszyLuty: DobryMarzec: AkceptowalnyKwiecień: NiekorzystnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: AkceptowalnyListopad: DobryGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od maja do września: upały (w dzień od 39 do 42°C, w nocy od 24 do 28°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Wędrówki i spacery
Najlepiej grudzień

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej grudzień

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od maja do września
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 42°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Gorąco 27°C / 10°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 71%
Luty
Gorąco 29°C / 13°C
Znikome 0.7 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Marzec
Bardzo gorąco 33°C / 17°C
Znikome 2.4 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Kwiecień
Upał 37°C / 21°C
Bardzo małe 8.4 mm
Przeważnie pogodnie 69%
Maj
Upał 39°C / 24°C
Znikome 2.4 mm
Przeważnie pogodnie 60%
Czerwiec
Upał 41°C / 26°C
Znikome 0.8 mm
Częściowo pogodnie 41%
Lipiec
Upał 42°C / 28°C
Znikome 1.6 mm
Częściowo pogodnie 40%
Sierpień
Upał 42°C / 27°C
Znikome 0.8 mm
Przeważnie pogodnie 51%
Wrzesień
Upał 39°C / 24°C
Brak 0.0 mm
Przeważnie pogodnie 64%
Październik
Bardzo gorąco 34°C / 19°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Listopad
Gorąco 30°C / 15°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Grudzień
Gorąco 26°C / 11°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 82%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W skali roku średnie temperatury w dzień wynoszą od 26°C do 42°C. Najcieplejszy okres przypada w lipcu i sierpniu, gdy średnio jest około 42°C w dzień i 27°C w nocy. Najniższe temperatury przypadają w grudniu, gdy średnio jest około 26°C w dzień i 11°C w nocy.

To ciepły klimat przez cały rok, z krótkim okresem bardzo wysokich temperatur. Od lutego do kwietnia średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie wyższe niż na początku.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 27 - 28°C
  • Temperatura w dzień: 42°C
Grudzień
  • Temperatura w nocy: 11°C
  • Temperatura w dzień: 26°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 27°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 35°C, a minimalne 20°C.

19°21°25°29°32°34°35°35°32°27°23°19°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń27°C10°C
Luty29°C13°C
Marzec33°C17°C
Kwiecień37°C21°C
Maj39°C24°C
Czerwiec41°C26°C
Lipiec42°C28°C
Sierpień42°C27°C
Wrzesień39°C24°C
Październik34°C19°C
Listopad30°C15°C
Grudzień26°C11°C
Sprawdź aktualną prognozę: Sharorah - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Sharorah to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

W skali roku opady deszczu są znikome, a ich suma wynosi około 18 mm. Najwięcej pada w kwietniu, ale nawet wtedy są to niewielkie ilości. Roczne minimum przypada natomiast od września do grudnia, a opady ograniczają się wówczas do wartości śladowych.

Pod względem prawdopodobieństwa opadów różnice między miesiącami są stosunkowo nieduże. Najmniejsza szansa na opady przypada w lutym, w czerwcu, a także od sierpnia do grudnia i wynosi 0%, podczas gdy w kwietniu wzrasta do 3%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń0.8 mm1%
Luty0.7 mm<1%
Marzec2.4 mm1%
Kwiecień8.4 mm3%
Maj2.4 mm1%
Czerwiec0.8 mm<1%
Lipiec1.6 mm1%
Sierpień0.8 mm<1%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik0.0 mm0%
Listopad0.0 mm0%
Grudzień0.0 mm0%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 65%, co przekłada się na raczej małe zachmurzenie.

Najwięcej chmur występuje w czerwcu i lipcu, gdy udział nieba bez chmur wynosi od 40% do 41%. Z kolei najmniej jest ich w grudniu, gdy ten udział wynosi 82%.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebagrudzień82%
Najmniej bezchmurnego niebaczerwiec i lipiecod 40% do 41%
Średnio w rokuwysoka bezchmurność65%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są niewielkie. Najkrótszy dzień trwa 11 godzin i 5 minut (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 11 minut (20 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 2 godziny i 6 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 05:16 (4 czerwca), a najpóźniej o 06:25 (19 stycznia). Zachodzi najwcześniej o 17:15 (23 listopada), natomiast najpóźniej o 18:30 (6 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia11 godzin i 5 minut
Najdłuższy dzień20 czerwca13 godzin i 11 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy4 czerwca05:16
Najpóźniejszy19 stycznia06:25
Zachód słońca
Najwcześniejszy23 listopada17:15
Najpóźniejszy6 lipca18:30

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 20 do 23 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od lutego do maja, a także od września do listopada i sięga 23 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od czerwca do sierpnia, a także od grudnia do stycznia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 20 km/h.

Rzeźba terenu może miejscami wzmacniać podmuchy, szczególnie w przewężeniach i na odsłoniętych zboczach.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod lutego do maja, od września do listopadaokoło 23 km/h
Najmniej wietrznieod czerwca do sierpnia, grudzień i styczeńokoło 20 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr22 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność w skali roku jest bardzo niska i wynosi średnio 26%.

Najwyższą wilgotność notuje się w grudniu, gdy osiąga 37%. Najniższe wartości przypadają natomiast w czerwcu i wynoszą 15%.

Zakres rocznych zmian wynosi 22 punkty procentowe, więc wahania są duże.

Przy tak niskiej wilgotności powietrze jest suche, a parność praktycznie nie występuje.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień37%
Najniższa wilgotnośćczerwiec15%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo niska wilgotność26%
Arabia Saudyjska

Sharorah - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Sharorah - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Sharorah pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.