Al-Ula (Arabia Saudyjska) - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Inna nazwa: Al UlaRegion: MedynaWspółrzędne: 26°36'10"N, 37°55'43"EWysokość: 680 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Zwiedzanie najlepiej planować w listopadzie i grudniu. Zależnie od miesiąca jest ciepło lub gorąco, a temperatura powietrza wynosi od 23°C do 27°C w dzień i od 8°C do 12°C w nocy. Opady są bardzo małe, a ich miesięczna suma wynosi od 5.5 mm do 6.1 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie 26%.

Warto rozważyć także wyjazd w lutym i marcu. Temperatura powietrza w dzień wynosi od 24°C do 28°C, a miesięczna suma opadów od 3.9 mm do 4.3 mm.

Poza wymienionymi miesiącami można wziąć pod uwagę wyjazd w styczniu, ale jest wtedy chłodniej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: DobryLuty: DobryMarzec: DobryKwiecień: AkceptowalnyMaj: NiekorzystnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: AkceptowalnyListopad: NajlepszyGrudzień: Najlepszy
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od czerwca do września: upały (w dzień od 40 do 42°C, w nocy od 22 do 24°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej listopad i grudzień

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepiej grudzień i styczeń

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej grudzień

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od czerwca do września
  • Bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 42°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Ciepło 21°C / 6°C
Bardzo małe 15 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Luty
Ciepło 24°C / 7°C
Znikome 4.3 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Marzec
Gorąco 28°C / 11°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Kwiecień
Bardzo gorąco 32°C / 14°C
Znikome 3.8 mm
Prawie bezchmurnie 78%
Maj
Upał 37°C / 19°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 79%
Czerwiec
Upał 40°C / 22°C
Znikome 0.8 mm
Prawie bezchmurnie 95%
Lipiec
Upał 42°C / 24°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Sierpień
Upał 42°C / 24°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 81%
Wrzesień
Upał 40°C / 23°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 85%
Październik
Bardzo gorąco 34°C / 19°C
Znikome 3.2 mm
Prawie bezchmurnie 84%
Listopad
Gorąco 27°C / 12°C
Bardzo małe 6.1 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Grudzień
Ciepło 23°C / 8°C
Bardzo małe 5.5 mm
Prawie bezchmurnie 74%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień mieszczą się w szerokim przedziale od 21°C do 42°C. Najwyższe temperatury przypadają w lipcu i sierpniu, kiedy jest około 42°C w dzień i 24°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 21°C w dzień i 6°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. W kwietniu i maju średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie wyższe niż na początku.

Lipiec i sierpień
  • Temperatura w nocy: 24°C
  • Temperatura w dzień: 42°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 6°C
  • Temperatura w dzień: 21°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

Roczna średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 24°C. Średnie roczne dla temperatur maksymalnych i minimalnych wynoszą odpowiednio 33°C oraz 16°C.

14°16°20°23°28°31°33°33°32°27°20°16°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń21°C6°C
Luty24°C7°C
Marzec28°C11°C
Kwiecień32°C14°C
Maj37°C19°C
Czerwiec40°C22°C
Lipiec42°C24°C
Sierpień42°C24°C
Wrzesień40°C23°C
Październik34°C19°C
Listopad27°C12°C
Grudzień23°C8°C
Sprawdź aktualną prognozę: Al-Ula - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Al-Ula charakteryzuje się niewielką ilością opadów przez cały rok, także w najbardziej deszczowych miesiącach.

W skali roku opady deszczu są znikome, a ich suma wynosi około 43 mm. W styczniu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada od lipca do września, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się od maja do września i wynosi 0%, a w styczniu, a także w marcu wartość ta rośnie do 3%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń15 mm3%
Luty4.3 mm2%
Marzec3.9 mm3%
Kwiecień3.8 mm2%
Maj0.8 mm<1%
Czerwiec0.8 mm<1%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień0.0 mm0%
Wrzesień0.0 mm0%
Październik3.2 mm1%
Listopad6.1 mm2%
Grudzień5.5 mm2%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 80%, co przekłada się na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli od listopada do stycznia, udział nieba bez chmur wynosi od 74% do 75%. Z kolei najmniej chmur jest w czerwcu, gdy ten udział wynosi 95%.

Przy tak częstym bezchmurnym niebie warto pamiętać o ochronie przed intensywnym słońcem.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebaczerwiec95%
Najmniej bezchmurnego niebaod listopada do styczniaod 74% do 75%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność80%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

Zmiany długości dnia są umiarkowane. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 28 minut (21 grudnia), a najdłuższy 13 godzin i 49 minut (20 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 3 godziny i 21 minut.

Wschód słońca wypada najwcześniej o 05:34 (9 czerwca), a najpóźniej o 07:18 (12 stycznia). Słońce zachodzi najwcześniej o 17:35 (30 listopada), a najpóźniej o 19:26 (2 lipca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 28 minut
Najdłuższy dzień20 czerwca13 godzin i 49 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy9 czerwca05:34
Najpóźniejszy12 stycznia07:18
Zachód słońca
Najwcześniejszy30 listopada17:35
Najpóźniejszy2 lipca19:26

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 20 do 24 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od lutego do czerwca i sięga 24 km/h. Najspokojniejszy okres przypada w styczniu oraz od października do listopada, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 20 km/h.

W górach pora dnia ma większe znaczenie dla odczuwalności wiatru niż na otwartym terenie.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod lutego do czerwcaokoło 24 km/h
Najmniej wietrzniestyczeń, październik i listopadokoło 20 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr22 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest bardzo niska, a jej średnia wartość wynosi 28%.

Najwyższą wilgotność notuje się w grudniu i styczniu, gdy osiąga 44%. Najniższe wartości przypadają natomiast w czerwcu i wynoszą 16%.

Zakres rocznych zmian wynosi 28 punktów procentowych, więc wahania są duże.

Tak niska wilgotność oznacza suche powietrze i niewielkie ryzyko dusznej, parnej aury.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień i styczeń44%
Najniższa wilgotnośćczerwiec16%
Średnia roczna wilgotnośćbardzo niska wilgotność28%
Arabia Saudyjska

Al-Ula - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Al-Ula - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Al-Ula pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.