Hassi Messaoud - pogoda i klimat: temperatury i opady w ciągu roku

Prowincja: OuarglaWspółrzędne: 31°40'56"N, 6°4'22"EWysokość: 156 m n.p.m.

Roczny kalendarz pogody

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się w lutym i marcu. Zależnie od miesiąca jest umiarkowanie ciepło lub ciepło, a temperatura powietrza wynosi od 19°C do 24°C w dzień i od 6°C do 9°C w nocy. Opady są bardzo małe, a ich miesięczna suma to około 7.1 mm, natomiast zachmurzenie jest bardzo małe, na poziomie 25%.

Inną możliwością jest wyjazd w kwietniu, ale jest wtedy cieplej.

Komfort zwiedzania

Najlepszy
Dobry
Akceptowalny
Niekorzystny
Styczeń: AkceptowalnyLuty: NajlepszyMarzec: NajlepszyKwiecień: DobryMaj: AkceptowalnyCzerwiec: NiekorzystnyLipiec: NiekorzystnySierpień: NiekorzystnyWrzesień: NiekorzystnyPaździernik: DobryListopad: DobryGrudzień: Dobry
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru

Sezonowe ostrzeżenia pogodowe

  • Od czerwca do sierpnia: bardzo wysokie temperatury (w dzień od 39 do 43°C, w nocy od 24 do 27°C).
Jak oceniamy warunki do zwiedzania?

Wysokość słupka pokazuje wynik oceny warunków pogodowych. Kolor wskazuje kategorię rekomendacji miesiąca w tej lokalizacji. Ta sekcja pokazuje, jak komfortowe są warunki do zwiedzania w danym okresie. Ocena powstaje na podstawie temperatur w dzień i w nocy, opadów, zachmurzenia, wiatru oraz wilgotności. Model stawia na wygodę codziennego poruszania się, dlatego wynik może różnić się od planów opartych na jednej, konkretnej aktywności. To szybkie podsumowanie typowych warunków pogodowych, a nie szczegółowa prognoza przebiegu konkretnego dnia.

Komfort zwiedzania
  • Najlepszy: Główny polecany okres w tej lokalizacji. Nie oznacza jednak całkowitego braku pogodowych ograniczeń.
  • Dobry: Dobra alternatywa dla głównego polecanego okresu.
  • Akceptowalny: Termin poza głównym polecanym okresem i jego dobrymi alternatywami.
  • Niekorzystny: Niekorzystne warunki pogodowe dla tej aktywności.
Kiedy jechać

Wybór terminu podróży

Porównaj najlepsze miesiące dla różnych aktywności i sprawdź, kiedy pogoda może wymagać bardziej elastycznego planu.

Najlepsze miesiące według celu podróży

Zwiedzanie
Najlepiej luty i marzec

Najbardziej komfortowy czas na spacery po mieście, zwiedzanie atrakcji i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Wędrówki i spacery
Najlepiej luty

Dobry okres na spacery w plenerze, lekkie wędrówki i łatwe trasy piesze.

Jazda na rowerze
Najlepiej luty i marzec

Dobry czas na spokojną jazdę i łatwe wycieczki rowerowe. Przy dłuższych trasach warto zwrócić uwagę na wiatr.

Ograniczenia i kompromisy

Mniej korzystne terminy
od czerwca do września
  • Od czerwca do sierpnia: bardzo wysokie temperatury (średnia temperatura w dzień dochodzi nawet do 43°C)

Kiedy jechać? Warunki pogodowe w skrócie

MiesiącPowietrzeOpadyBezchmurność
Styczeń
Umiark. ciepło 17°C / 4°C
Znikome 3.9 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Luty
Umiark. ciepło 19°C / 6°C
Bardzo małe 7.1 mm
Prawie bezchmurnie 77%
Marzec
Ciepło 24°C / 9°C
Bardzo małe 7.1 mm
Prawie bezchmurnie 75%
Kwiecień
Gorąco 30°C / 14°C
Bardzo małe 12 mm
Przeważnie pogodnie 67%
Maj
Bardzo gorąco 34°C / 19°C
Bardzo małe 6.3 mm
Przeważnie pogodnie 68%
Czerwiec
Upał 39°C / 24°C
Znikome 2.3 mm
Prawie bezchmurnie 84%
Lipiec
Upał 43°C / 27°C
Brak 0.0 mm
Prawie bezchmurnie 95%
Sierpień
Upał 42°C / 27°C
Znikome 1.6 mm
Prawie bezchmurnie 92%
Wrzesień
Upał 37°C / 23°C
Bardzo małe 5.3 mm
Prawie bezchmurnie 71%
Październik
Bardzo gorąco 31°C / 17°C
Bardzo małe 5.5 mm
Przeważnie pogodnie 68%
Listopad
Ciepło 23°C / 11°C
Znikome 4.6 mm
Przeważnie pogodnie 70%
Grudzień
Umiark. ciepło 18°C / 6°C
Bardzo małe 5.5 mm
Prawie bezchmurnie 73%
Zestawienie warunków pogodowych w ujęciu miesięcznym: temperatury, opady i poziom bezchmurności. Dane klimatyczne pochodzą z reanalizy NASA MERRA-2 i przedstawiają średnie z lat 2011-2020.

Pogoda miesiąc po miesiącu

Wybierz miesiąc, aby sprawdzić typowe warunki pogodowe - temperatury, opady i zachmurzenie.

Temperatury powietrza w ciągu roku

W ciągu roku średnie temperatury w dzień mieszczą się w szerokim przedziale od 17°C do 43°C. Najwyższe temperatury przypadają w lipcu, kiedy jest około 43°C w dzień i 27°C w nocy. Najchłodniej jest w styczniu, około 17°C w dzień i 4°C w nocy.

Roczny kontrast termiczny jest duży. Od lutego do kwietnia, a także w czerwcu średnie temperatury w drugiej połowie miesiąca są statystycznie wyższe niż na początku.

Lipiec
  • Temperatura w nocy: 27°C
  • Temperatura w dzień: 43°C
Styczeń
  • Temperatura w nocy: 4°C
  • Temperatura w dzień: 17°C

Średnia temperatura dobowa według miesięcy

W skali roku średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 23°C. Temperatury maksymalne wynoszą średnio 30°C, a minimalne 16°C.

11°13°17°22°27°32°35°35°30°24°17°12°
stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru

Temperatury maksymalne i minimalne w ciągu roku

MiesiącTemp. maks.Temp. min.
Styczeń17°C4°C
Luty19°C6°C
Marzec24°C9°C
Kwiecień30°C14°C
Maj34°C19°C
Czerwiec39°C24°C
Lipiec43°C27°C
Sierpień42°C27°C
Wrzesień37°C23°C
Październik31°C17°C
Listopad23°C11°C
Grudzień18°C6°C
Sprawdź aktualną prognozę: Hassi Messaoud - pogoda na dziś i jutro

Opady deszczu w ciągu roku

Hassi Messaoud to miejsce, w którym opady odgrywają niewielką rolę.

Roczna suma opadów deszczu jest bardzo mała i wynosi około 61 mm. W kwietniu pada trochę więcej niż w pozostałych miesiącach, przy czym wciąż nie są to znaczące ilości. Najbardziej suchy okres przypada w lipcu, a miesięczne opady są wtedy znikome.

Pod względem szansy na wystąpienie opadów wahania w skali roku są raczej niewielkie. Najmniejsze prawdopodobieństwo pojawia się w lipcu i wynosi 0%, a od marca do maja wartość ta rośnie do 4%.

Miesięczne sumy opadów i prawdopodobieństwo opadów

MiesiącOpadyPrawd. opadów
Styczeń3.9 mm2%
Luty7.1 mm3%
Marzec7.1 mm4%
Kwiecień12 mm4%
Maj6.3 mm4%
Czerwiec2.3 mm1%
Lipiec0.0 mm0%
Sierpień1.6 mm1%
Wrzesień5.3 mm3%
Październik5.5 mm3%
Listopad4.6 mm3%
Grudzień5.5 mm2%

Bezchmurne niebo

Średni roczny odsetek bezchmurnego nieba wynosi 76%, co przekłada się na małe zachmurzenie i przeważnie pogodne warunki.

Nawet w miesiącach z największym zachmurzeniem, czyli w kwietniu i maju, a także w październiku, udział nieba bez chmur wynosi od 67% do 68%. Z kolei najmniej chmur jest w lipcu, gdy ten udział wynosi 95%.

Przy dużym udziale bezchmurnego nieba ekspozycja na słońce jest większa.

Jak czytać wykres: Procent określa udział nieba wolnego od chmur. Wyższa wartość oznacza mniejsze zachmurzenie.

Udział bezchmurnego nieba
Najwięcej bezchmurnego niebalipiec95%
Najmniej bezchmurnego niebakwiecień i maj, październikod 67% do 68%
Średnio w rokubardzo wysoka bezchmurność76%

Długość dnia, wschód i zachód słońca

W ciągu roku długość dnia zmienia się umiarkowanie. Najkrótszy dzień trwa 10 godzin i 5 minut (21 grudnia), a najdłuższy 14 godzin i 13 minut (20 czerwca). Różnica między najkrótszym a najdłuższym dniem wynosi 4 godziny i 8 minut.

Słońce wschodzi tu najwcześniej o 05:30 (11 czerwca), a najpóźniej o 07:36 (9 stycznia). Zachodzi najwcześniej o 17:32 (3 grudnia), natomiast najpóźniej o 19:45 (30 czerwca).

Średnia długość dnia w ciągu roku
Najkrótszy dzień21 grudnia10 godzin i 5 minut
Najdłuższy dzień20 czerwca14 godzin i 13 minut
Wschód słońca
Najwcześniejszy11 czerwca05:30
Najpóźniejszy9 stycznia07:36
Zachód słońca
Najwcześniejszy3 grudnia17:32
Najpóźniejszy30 czerwca19:45

Prędkość wiatru

Między miesiącami prędkość wiatru zmienia się niewiele i mieści się w zakresie od 19 do 25 km/h.

Najwyższa średnia miesięczna prędkość wiatru przypada od marca do czerwca i sięga 25 km/h. Najspokojniejszy okres przypada od października do grudnia, gdy średnia miesięczna prędkość spada do 19 km/h.

W tej strefie geograficznej mocniejszy wiatr często wiąże się z frontami i niżami.

Średnia prędkość wiatru (km/h)
Najbardziej wietrznieod marca do czerwcaokoło 25 km/h
Najmniej wietrznieod października do grudniaokoło 19 km/h
Średnia roczna prędkośćumiarkowany wiatr22 km/h

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w ciągu roku jest niska, a jej średnia wartość wynosi 33%.

Najbardziej wilgotno jest w grudniu (52%), natomiast najniższe wartości występują w lipcu (17%).

Zakres rocznych zmian wynosi 35 punktów procentowych, więc wahania są bardzo duże.

Tak niska wilgotność oznacza suche powietrze i niewielkie ryzyko dusznej, parnej aury.

Średnia wilgotność
Najwyższa wilgotnośćgrudzień52%
Najniższa wilgotnośćlipiec17%
Średnia roczna wilgotnośćniska wilgotność33%
Algieria

Hassi Messaoud - wykres klimatu do pobrania

Możesz pobrać grafikę i umieścić ją na swojej stronie internetowej bez zmieniania jej treści (licencja CC BY-ND 4.0).

Przy publikacji podaj meteoatlas.pl jako źródło oraz dodaj aktywny link do tej strony.

Hassi Messaoud - średnie miesięczne temperatury i opady

Źródło danych: Dane klimatyczne dla lokalizacji Hassi Messaoud pochodzą z analiz NASA MERRA-2 oraz częściowo z ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych). Prezentowane wartości to średnie z 10 lat (2011-2020), o ile nie wskazano inaczej.

Szczegółowe wyjaśnienia, jak interpretować terminy pogodowe i meteorologiczne, znajdziesz na stronie Metodologia i słownik terminów meteorologicznych.